Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

Można kupić mieszkanie z nawet 20-proc. dopłatą, ale trzeba spełnić wszystkie warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Zobacz jakie wytyczne dotyczą kupowanych mieszkań, a jakie musi spełnić beneficjent programu.

W programie MdM ustalono limit wiekowy, który wynosi 35 lat. Dotyczy on bezwzględnie wszystkich osób, które o mieszkanie z dopłatą starają się w pojedynkę. W przypadku małżeństw nie jest jednak tak restrykcyjny – wystarczy, że jeden z małżonków spełni kryterium wiekowe (oraz pozostałe warunki, o których piszemy poniżej), by kredyt mógł zostać przyznany. Nie ma limitu wiekowego dla starszego męża czy żony.

Program skierowany jest zarówno do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe oraz rodzin. Nie mogą jednak brać w nim udziału ci, którzy kiedykolwiek w przeszłości mieli prawo własności domu lub mieszkania, albo nawet prawo do użytkowania lokalu komunalnego czy spółdzielczego. Program skierowany jest wyłącznie do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie w życiu.

Ścisłe wytyczne dotyczą także mieszkań nabywanych z dopłatą. Metraż Mieszkania dla Młodych nie może przekroczyć 75 m kw. chyba, że rodzina, która ma zostać beneficjentem MdM, wychowuje troje lub więcej dzieci. W przypadku domów limit wynosi 100 m kw. i także jest większy o 10 m kw. w odniesieniu do rodzin wielodzietnych. Niezależnie od wielkości mieszkania lub domu dopłata i tak zawsze obejmuje tylko 50 m kw. mieszkania.

Nieruchomości kupowane z dopłatą nie mogą też być za drogie. Muszą zmieścić się w limitach cenowych, które co kwartał lub rzadziej wyznaczają wojewodowie. Określają oni trzy stawki – dla stolicy województwa, gmin bezpośrednio do niego przyległych oraz pozostałych gmin regionu. Zobacz jakie są aktualne limity cenowe dla Bydgoszczy. Kupno mieszkania to nie koniec obowiązków jego właścicieli. Przez 5 lat nie można go nie tylko sprzedać, ale też wynająć. Jedynie w przypadku, gdy od razu kupimy inną, większą nieruchomość, możemy uniknąć konsekwencji. W przeciwnym razie należy czekać 5 lat – zarówno z kupnem lub wynajmem – albo pogodzić się ze zwrotem dopłaty.

Należy pamiętać, że dopłatę można otrzymać tylko raz w życiu i tylko na jedno mieszkanie lub dom. Jeśli dopłatę otrzymała osoba, która później wstąpiła w związek małżeński, jego rodzina nie może potem starać się o kolejną. Wysokość upustu zależy od limitów cenowych oraz stanu rodzinnego beneficjenta. Najmniej – 10% – dostają osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe oraz rodziny, które nie mają dzieci. 15% przeznaczono dla rodzin oraz osób samotnych, które wychowują dziecko lub dzieci, a kolejne 5% dostaną wszyscy, którzy w ciągu 5 lat od podpisania umowy doczekają się co najmniej trzeciego dziecka.

2 przemyślenia nt. „Warunki programu Mieszkanie dla Młodych”

  1. Trochę bez sensu jest to, że dopłatę na mieszkanie dla młodych w Bydgoszczy można dostać tylko raz w życiu. Przecież rodzina może za 5 lat bardzo się powiększyć i właśnie takie osoby zasługują na największą pomoc od państwa. Tymczasem zabrania im się kupna mieszkania z dopłatą, bo nie. Mam nadzieję, że w nowelizacji ustawy to zmienią.

  2. Trochę mnie to dziwi takie parcie na robienie jak najwięcej dzieci. Ja rozumiem, że brakuje ludzi i się dziura w budżecie zaraz zrobi, ale przestańmy myśleć, że jak patole się będą mnożyć to będzie lepsze dla kraju. I żaden program mieszkanie dla młodych w Bydgoszczy czy inne pięcioprocentowe dopłaty tu nie pomogą. Model rodziny 2+2 byłby idealny, bo wielu coś jeszcze strzeli na boku lub w drugim związku, ale na razie mamy głównie 2+1 lub 2+0.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *