Zwrot VAT także dla budujących dom

Program Mieszkanie dla młodych dotyczy mieszkań wyłącznie z nazwy. Dopłaty czekają bowiem także dla tych, którzy chcą kupić nowe domy, a nawet dla osób, które zdecydują się na budowę domu tzw. metodą gospodarczą.

W programie MdM dopłaty otrzymują wszyscy, którzy spełnią jego warunki oraz limity cenowe. Nie dotyczą one jednak wyłącznie mieszkań. Dopłatę otrzymamy przy zakupie nowego domu o powierzchni 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci), ale także wtedy, gdy zdecydujemy się postawić dom tzw. metodą gospodarczą, czyli korzystając z usług różnych podwykonawców. W tym przypadku nie będzie to 10-20 proc. od kwoty zakupu, ale zwrot części podatku VAT. Wybór materiałów, które obejmuje, jest tyko pozornie skomplikowany. W skrócie: dotyczy to wszystkich materiałów budowlanych, które były obłożone 7 proc. stawką podatku od towarów i usług do 30 kwietnia 2004 roku, a od 1 maja 2004 roku są już obciążone podatkiem VAT. Aktualne tabele można bez problemu znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Dla kogo zwrot VAT?

Zwrot trafi do wszystkich, którzy spełnią warunki programu Mieszkanie dla młodych oraz będą posiadali faktury VAT wystawione na osobę fizyczną do 30 września 2018 roku. Pozostałe warunki są tożsame, jak w programie MdM. Liczy się więc wiek beneficjentów, którzy mogą mieć maksymalnie 35 lat. Jeśli o zwrot stara się małżeństwo, wystarczy że jeden z małżonków spełni kryterium. Muszą jednak wtedy budować dom wspólnie.

Osoby starające się o zwrot VAT nie mogą również być właścicielami ani współwłaścicielami żadnego innego mieszkania lub domu. Dotyczy to również nieruchomości, które posiadali w przeszłości i nie ma znaczenia czy było to mieszkanie własnościowe, dom, czy choćby mieszkanie komunalne lub spółdzielcze.

O zwrot VAT można starać się nie tylko w przypadku budowy nowego domu. Przysługuje on również tym, którzy wykonują adaptację strychu, garażu lub innej nieruchomości. Warunkiem jest jedynie stworzenie w jej ramach odrębnego lokalu mieszkalnego. Ważna jest też jego powierzchnia. Jeśli będzie to mieszkanie – nie może przekroczyć 75 m kw. (85 m kw. dla rodzin wielodzietnych), a jeśli dom – wspomnianych 100 i 110 m kw.

Zwrotu VAT za budowę domu – jaka wysokość?

Według obowiązujących obecnie przepisów, to maksymalnie 65,22 proc. kwoty VAT, naliczonej na fakturze, wystawionej na osobę fizyczną. Tu również trzeba jednak pilnować limitów. Maksymalna kwota nie może przekroczyć 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, obowiązującej w aktualnych limitach. Wniosek należy złożyć do 31 grudnia w roku, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku, a Urząd Skarbowy ma cztery miesiące na decyzję i jeśli będzie pozytywna, kolejne 25 dni na przelew. Z reguły następuje to jednak znacznie szybciej.

2 przemyślenia nt. „Zwrot VAT także dla budujących dom”

  1. Skończyłem ekonomię i jak czytam zasady zwrotu VAT w programie Mieszkania dla młodych to zastanawiam się ile kasy wzięli lobbyści, żeby to było wystarczająco skomplikowane. Bo przeciętny człowiek z Bydgoszczy, Wrocławia czy Warszawy bez doradcy nie ogarnie tego tematu na pewno!

  2. Nie dość, że jest to megaskomplikowane, to jeszcze w ogóle się tego nie promuje. Przecież prawie nikt nie wie, że taka dopłata do domów w Bydgoszczy w ogóle istnieje. Zrobili niby wielki program mieszkanie dla młodych, ale o tym cichutka, żeby się nikt nie dowiedział. A jak się już dowie, to niech zniechęcą go procedury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *