Mieszkanie dla Młodych – najczęściej zadawane pytania

Kiedyś miałem prawo do użytkowania mieszkania komunalnego, ale zrezygnowałem z niego ze względu na koszty. Czy mogę dostać dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?

Niestety nie. Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie w życiu i nigdy nie miały prawa współwłasności lub użytkowania żadnego innego mieszkania – ani własnościowego, ani nawet komunalnego i spółdzielczego.

Czy dopłaty w ramach MdM mogą być udzielane także w przypadku zakupu domu czy tylko mieszkania?

Dopłatę w ramach MdM można otrzymać zarówno przy zakupie domu, jak i mieszkania. Wytyczne programu Mieszkanie dla Młodych określają jednak maksymalną powierzchnię, jaką może zajmować nieruchomość. Mieszkania nie mogą być większe niż 75 m kw. (85 m kw. dla rodzin wielodzietnych, czyli wychowujących co najmniej troje dzieci), a limit dla domów to 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wielodzietnych).

Jesteśmy małżeństwem. Tylko jedno z nas ma mniej niż 35 lat. Czy mimo tego mamy szansę na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?

Tak. Kryterium wiekowe, określające maksymalny wiek beneficjentów na 35 lat, dotyczy osób, które starają się o mieszkanie w pojedynkę. W przypadku małżeństw, wystarczy by jeden z małżonków je spełniał, a będziecie mogli zaciągnąć wspólny kredyt i otrzymać dopłatę.

Jaki jest maksymalny limit zarobków, którego nie wolno przekroczyć, by wziąć udział w programie Mieszkanie dla młodych?

Nie ma takiego. Beneficjentem MdM może zostać osoba zarabiająca dowolnie dużo. Warunki programu Mieszkanie dla Młodych określają jedynie metraż zakupionego mieszkania lub domu, jego cenę oraz wiek osoby starającej się o dopłatę. Zarobki interesują tylko bankowych analityków, którzy na ich podstawie obliczają zdolność kredytową.

Czy kredyt na Mieszkanie dla Młodych mogę zaciągnąć w każdym banku?

Kredytów na Mieszkania dla Młodych udzielają tylko te banki, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, koordynującym dopłaty w ramach MdM. Na wrzesień 2014 roku było to już jednak 14 instytucji bankowych – głównie największych banków działających w Polsce, więc jest w czym wybierać.

Czy i kiedy można sprzedać mieszkanie kupione dzięki dopłacie MdM?

Można, ale nie od razu. Jeśli beneficjent zdecyduje się na sprzedaż lub wynajem mieszkania w ciągu 5 lat od podpisania umowy, będzie musiał zwrócić dopłatę w proporcjonalnej wysokości do czasu, który pozostał do zakończenia wspomnianego okresu karencji. Zwrotowi nie podlega jedynie opłata wynikająca z tytułu wychowywania dzieci. Można jednak tego uniknąć, jeśli od razu po sprzedaży zakupi się nowe, większe mieszkanie. Jest to traktowane jako istotna poprawa warunków życiowych swoich lub rodziny i zwolnione jest z kary. Bez przeszkód można natomiast sprzedać lub wynająć mieszkanie po okresie 5 lat.

2 przemyślenia nt. „Mieszkanie dla Młodych – najczęściej zadawane pytania”

  1. Powinien być limit zarobków na mieszkanie dla młodych, chyba że chcemy pomagać tym, którym i tak się dobrze wiedzie i wykorzystują dopłatę do mieszkania, żeby po prostu na tym zarobić, a nie kupić pierwsze mieszkanie w życiu i cieszyć się z własnego kąta. Mam nadzieję, że po nowelizacji ustawy zostanie to poprawione, bo potem się okaże, że pieniędzy brakuje, bo wszystkie mieszkania w Bydgoszczy zostały wykupione przez wiadomo czyjego synka.

    1. A niby po co limit zarobków na mieszkanie dla młodych w Bydgoszczy. Myślisz, że bogacze nie mają co robić z forsą tylko ładują w nieruchomości w takim mieście, jak nasze? Nic bardziej mylnego, kolego. Mieszkania nie są już taką lokatą kapitału jak się wielu osobom wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *