Sposób na zwiększenie zdolności kredytowej – kredyt z rodziną

Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie lub dom, a wszystko wskazuje na to, że finansowo udźwigniesz droższy kredyt, możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową poprzez zaciągnięcie pożyczki hipotecznej z rodziną.

Dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych otrzymują wyłącznie osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. Beneficjentami zostają też oczywiście znacznie młodsi, którzy z reguły nie zarabiają jeszcze dużo. To właśnie oni najczęściej mają kłopot ze zdolnością kredytową.

Jest na to jednak sposób. Polskie prawo zezwala na kredyt hipoteczny zaciągany wspólnie – np. z rodzicami lub innym członkiem rodziny, który znacznie lepiej zarabia. Do obliczenia zdolności stosuje się wtedy średnią. Warto przy tym zdawać sobie sprawę także z faktu, że wysokość zarobków to jedno, a stałe obciążenia to drugie. One także mają wpływ na wyznaczenie zdolności kredytowej. Nie muszą to być pożyczki, ale też stałe koszty życia w postaci czynszu czy choćby prywatnej szkoły dla dzieci lub alimentów.

Mimo ostatnich obostrzeń, banki akceptują różne źródła dochodu. Nadal najchętniej widziany jest etat, wysoka emerytura czy stabilna działalność gospodarcza. Powtarzalna umowa zlecenie, albo umowa o dzieło, także zostaną wzięte pod uwagę. Instytucje bankowe sprawdzą jednak też naszą historię kredytową. Tak samo sprawdzony zostanie zarówno główny kredytobiorca, jak i wszystkie inne osoby zawarte w umowie.

Zobacz jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Banki ograniczają limit wiekowy kredytobiorców, zabezpieczając się w ten sposób przed kłopotami ze spłatą pożyczki. Kryterium może być dowolnie ustalone w regulaminie banku, ale z reguły sięga 70-75 lat. Często można je negocjować, ale w takich przypadkach bank może wymagać dodatkowego ubezpieczenia kredytu, albo nawet podpisania oświadczenia o braku chorób przewlekłych u kredytobiorców. Chodzi po prostu o to, by ostatnia rata została spłacona przed śmiercią osób, które pożyczkę zaciągają.

Wszystkie osoby zawarte w umowie kredytowej, powinny spłacać pożyczkę hipoteczną solidarnie, ale w praktyce banku nie interesuje kto ponosi największe koszty i z czyjego konta spłacany jest kredyt – oczywiście do czasu, gdy zaczną się kłopoty. Wtedy komornik może zapukać do drzwi każdego z kredytobiorców, niezależnie od tego, jakie koszty ponieśli do tej pory. Dlatego po spłaceniu części kosztów – i uzyskaniu zdolności kredytowej przez jedną osobę – warto taki kredyt na nią przepisać. Wymagana jest do tego tylko zgoda współkredytobiorców oraz aneks podpisany w banku.

2 przemyślenia nt. „Sposób na zwiększenie zdolności kredytowej – kredyt z rodziną”

  1. I tym sposobem mamy taki program dopłat Mieszkanie dla Młodych, że muszą oni brać kredyty z rodzicami 🙂 Z jednej strony jest marchewka w postaci dopłat, ale z drugiej bat i wkład własny coraz większy co roku. Więc jaki jest głębszy sens naszych kochanym (p)osłów? Chcą żeby łatwiej było kupić te mieszkania czy wręcz przeciwnie – nie chcą?

  2. Jeszcze niedawno banki udzielały kredytów we frankach nawet na 100 lat. Ciekawe kto miałby je spłacać, bo przecież raczej na kredycie tyle nikt nie żyje 😀
    Inna sprawa, że zadziwiający jest ten pęd do kupna mieszkania tu i teraz. Jakby nie można było nieco odłożyć i kupić mniejsze mieszkanie w Bydgoszczy. Przecież jak stać na ratę kredytu, to i stać na mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *