Limity cenowe Mieszkania dla młodych dla Bydgoszczy i Torunia

Limit cenowy programu Mieszkanie dla młodych w Bydgoszczy i Toruniu wynosi 4.414,85 zł. Oznacza to, że można otrzymać nawet ponad 20 tys. zł rządowej dopłaty na zakupione mieszkanie. Sprawdź ile może maksymalnie kosztować metr kwadratowy mieszkania w okolicach miast. W części woj. kujawsko-pomorskiego to zaledwie 3.625,60 zł

Ten artykuł jest już nieaktualny. Zobacz nowe limity cenowe.

Limity cenowe wyznaczają wojewodowie, którzy raz na kwartał – a z reguły raz na pół roku – określają maksymalną cenę, jaką można zapłacić za metr mieszkania, by otrzymać dopłatę w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Wynikają one z uśrednionej ceny kosztu odtworzenia 1 m kw. w budynkach mieszkalnych w danym regionie. Właśnie dlatego najwyższe są w najbogatszych miastach, jak choćby w Warszawie, a znacznie niższe w innych rejonach Polski. Wojewodowie określają osobny limit cenowy dla stolicy województwa, gmin bezpośrednio do niej przyległych oraz pozostałych gmin regionu. W naszym przypadku jest jednak jeszcze inaczej. Jest jeden limit dla Bydgoszczy i Torunia, a wszystkie gminy przylegające do obu miast są w drugiej grupie.

Nie zawsze jednak wyższy limit oznacza problem ze znalezieniem mieszkania, co można zobaczyć np. w Warszawie. W Poznaniu czy Gdańsku nie brakuje natomiast ofert spełniających wszystkie kryteria programu Mieszkanie dla Młodych i to nie tylko na opłotkach miasta.

Limit na II i III kwartał 2014 roku dla Bydgoszczy i Torunia to 4.414,85 zł za m kw. mieszkania lub domu. Oznacza to, że dopłata do nieruchomości sięgnąć może 20.067,85 zł. We wszystkich gminach sąsiadujących z dwoma największymi miastami naszego regionu, wydać można już maksymalnie 4.020,23 zł na m kw. lokalu. Przekłada się to na dopłatę w wysokości 18.273,75 zł. W pozostałych gminach województwa kujawsko-pomorskiego wydać można jeszcze mniej, bo 3.625,60 zł za m kw., a to już „tylko” 16.480 zł maksymalnej dopłaty.

Limity cenowe miały być aktualizowane co kwartał, ale większość wojewodów podjęła decyzję, by robić to co sześć miesięcy. Nie tylko w celu uniknięcia dodatkowej pracy, ale też ułatwienia poszukiwania mieszkań osobom, które starają się o dopłatę. Niezmienność ceny i warunków to gwarancja, że podczas procesu pozyskiwania kredytu lub podpisywania umowy z deweloperem, nie będą musieli nagle zrywać umowy.

Jedno przemyślenie nt. „Limity cenowe Mieszkania dla młodych dla Bydgoszczy i Torunia”

  1. Jest w czym wybierać, więc mam nadzieję, że limity znacząco nie spadną, jak politycy zaczną przy nich dłubać. Na razie można spokojnie kupić mieszkanie dwupokojowe niedaleko centrum. Oczywiście nie mówię o najdroższych inwestycjach, ale nawet mieszkania w Bydgoszczy ze średniej półki można spokojnie kupić z dopłatą na mieszkanie dla młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *