Limity cenowe dla Bydgoszczy i Torunia niemal bez zmian

Obowiązujące od 1 października 2014 roku limity cenowe dla Bydgoszczy, Torunia oraz okolic praktycznie nie zmieniły się w stosunku do poprzednich kwartałów. Nowe stawki będą obowiązywać do końca marca 2015 roku.

Do kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego już w sierpniu trafiły wytyczne Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, dotyczące sposobów obliczania limitów cenowych w programie Mieszkanie dla Młodych. Procedura ma być ujednolicona, co nie tylko wpłynie na równe szanse we wszystkich województwach, ale też ma zwiększyć dostępność mieszkań – limity po prostu mają być wyższe.

W Bydgoszczy i Toruniu spowodowało to minimalne wzrosty. W dwóch największych miastach regionu limit cenowy na mieszkanie dla młodych zwiększył się zaledwie o 0,06 proc. Oznacza to, że obecnie możemy kupować mieszkania z dopłatą, w których metr kwadratowy kosztuje mniej niż 4417,60 zł. W gminach bezpośrednio przyległych do Bydgoszczy i Torunia wzrosty były jeszcze mniejsze i sięgnęły 0,01 proc. Tam za metr możemy zapłacić maksymalnie 4020,50 zł. Minimalnie zmniejszył się za to limit cenowy MdM w pozostałej części województwa kujawsko-pomorskiego. Spadł o 0,06 proc. i sięga obecnie 3623,40 zł.

Przekłada się to na wysokość maksymalnych dopłat, jakie można otrzymać od państwa. Osoby bezdzietne, kupujące mieszkanie dla młodych w Toruniu lub Bydgoszczy mogą otrzymać do 20.080 zł. Wychowujący dzieci dostaną ponad 10 tys. zł więcej. W ich przypadku górna granica dopłaty to 30.120 zł. W gminach bezpośrednio sąsiadujących z Bydgoszczą i Toruniem wynoszą one odpowiednio 18.275 zł oraz 27.413 zł, natomiast w pozostałej części województwa kujawsko-pomorskiego 16.470 zł i 24.705 zł.

Niewielkie zmiany nie powinny w żaden znaczący sposób wpłynąć na dostępność nieruchomości, które można kupować w ramach programu Mieszkania dla młodych. Mimo tego w tym roku na pewno nie będzie on udany. Na cały 2014 rok w budżecie zarezerwowano 600 mln zł na dopłaty, z czego do beneficjentów trafi zaledwie połowa. Pierwsze osiem miesięcy to ledwie 261,1 mln zł wydane, co jasno wskazuje, że jest problem. Według ekspertów nie jest nim jednak dostępność mieszkań, a fakt, że w programie Mieszkanie dla Młodych nie mogą brać udziału ci, którzy posiadali już kiedyś mieszkanie. Warunki programu MdM dyskwalifikują bowiem wszystkich, którzy kiedykolwiek w życiu posiadali jakiekolwiek prawa do nieruchomości mieszkalnej.

2 przemyślenia nt. „Limity cenowe dla Bydgoszczy i Torunia niemal bez zmian”

  1. Jak porównuję ceny z limitami programu mieszkanie dla Młodych w Bydgoszczy, to stwierdzam, że nie jest tak źle. Widać, że praktycznie średnie mieszkania można sobie kupić z dopłatą. O to chodzi. Pomijam fakt, że kredyt sam się nie spłaci, ale i tak jest bardzo fajnie i jest się z czego cieszyć.

  2. CO by nie mówić o animozjach pomiędzy naszymi pięknymi miastami 🙂 to jednak łatwiej jest kupić mieszkanie dla młodych w Bydgoszczy. Zdecydowanie prościej znaleźć inwestycje w Bydgoszczy, które spełniają warunki programu mieszkanie dla młodych. Idealnie byłoby oczywiście, gdyby mieszkań z dopłatą było więcej też w Toruniu, ale ogólnie nie jest źle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *