Łatwiej o Mieszkanie dla Młodych w Bydgoszczy i Toruniu

Dzięki korzystnym zmianom w prawie można już kupować Mieszkania dla Młodych w Bydgoszczy i Toruniu także na rynku wtórnym. Nowelizacja weszła w życie 1 września 2015 roku i znacznie zwiększyła liczbę mieszkań oraz domów dostępnych z dopłatą.

MdM także na rynku wtórnym

Na szczęście, zmiany jakie zostały wprowadzone po uaktualnieniu przepisów, były znacznie większe, niż spodziewali się tego deweloperzy. Optowali oni bowiem za tym, by przede wszystkim nie dopuścić do umożliwienia sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Lobbyści niewiele jednak wskórali i od 1 września 2015 roku nabywcy mają znacznie więcej możliwości, bo mogą też szukać mieszkań poza folderami deweloperów.

Bez zmian pozostał za to możliwy metraż mieszkania. By skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych należy wybierać wśród mieszkań nie większych niż 75 m kw oraz domów nie większych niż 100 m kw. Wprowadzono jednak zapis, który pozwala na ustępstwo dla rodzin wielodzietnych. Jeśli w rodzinie jest troje lub więcej dzieci, do każdego z przypadków 10 m kw.

Dopłata na Mieszkanie dla młodych mniejsza na rynku wtórnym

Limity cenowe dotyczące maksymalnej ceny metra kwadratowego, której nie można przekroczyć, nadal co pół roku (ewentualnie co trzy miesiące) będą publikowali wojewodowie. W przypadku wyboru mieszkania na rynku wtórnym, dopłaty będą jednak mniejsze. Sięgną maksymalnie 90% stawki, która obowiązuje przy zakupie na rynku pierwotnym.

Na osłodę pozostają ułatwienia w zaciąganiu kredytów. W programie MdM nie trzeba już być zdanym na łaskę lub niełaskę najbliższej rodziny, bo kredyt z dopłatą można zaciągnąć także z osobami obcymi z punktu widzenia prawa. Najważniejsze, by choć jeden z beneficjentów programu spełniał kryterium wieku, czyli miał mniej niż 35 lat.

Większe dopłaty dla dużych rodzin

Prorodzinność programu Mieszkanie dla Młodych od początku budziła spore wątpliwości oceniających jego założenia ekspertów. Obawy potwierdziły się, gdy opracowano pierwsze statystyki, z których jasno wynikało, że zdecydowana większość w nim uczestniczących to signle i bezdzietne małżeństwa. Dlatego wprowadzono zmiany dla rodzin wielodzietnych.

Uzyskanie dopłaty do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych warunkowane jest tym, by wcześniej nie posiadać żadnego prawa do mieszkania lub domu. I chodzi nie tylko o prawo własności, ale też wszystkie inne formy rozporządzania nieruchomościami (np. mieszkania komunalne, mieszkania spółdzielcze). Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci nie mają się jednak czym przejmować. W ich przypadku to obostrzenie nie obowiązuje.

Mają też szansę na najwyższe dopłaty, bo wychowujący co najmniej troje dzieci dostaną aż 30 proc. dopłaty do tzw. wartości odtworzeniowej. Dwójka dzieci w rodzinie to dopłata rzędu 20 proc., a gdy dziecko jest jedno – 15 proc. Najmniej przeznaczono dla osób i rodzin bezdzietnych – 10 proc.  Dodatkiem jest jeszcze 5 proc. dla wszystkich, którym urodzi się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu pięciu lat od podpisania umowy.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:

1.    PKO Bank Polski S.A.

2.    Bank Pekao S.A.

3.    Getin Noble Bank S.A.

4.    Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

5.    Alior Bank S.A.

6.    SGB – Bank S.A.

7.    Bank Ochrony Środowiska S.A.

8.    Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

9.    Bank Millennium S.A.

10.  Euro Bank S.A.

11.  Deutsche Bank Polska S.A.

12.  Bank Zachodni WBK S.A.

13.  Raiffeisen Bank Polska S.A.

14. Credit Agricole Bank Polska S.A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *